Limited time only: Get Awesome member benefits for $35.88/year. Access Stats, Priority Directory listing and more!Upgrade now

Caucas Blue

Samanyolu Galaksisinde bulunan bir sistemin parçası mavi gezegende, türkçenin hakim olduğu ülkede şehirlerden uzak ahşap 7 -8 haneli bir köyde 23 nisanda doğduğu söylenir. En az 27 zemheri öncesiydi hatırlayabildiği kadarıyla. Büyükbabası rençberdi. Dedeside patozcuydu. Yazları köye sarı tozlu yollardan solmuş kırmızı bir minibüsde cam kenarında yolculuk yaparak giderdi. Köyde ise sabahın ilk ışıklarıyla beraber kendini dışarı atar. göğe de taş atardı, düz duvara tırmanırdı. Kısacası mutlu mavi bir küçük bir çocuktu. Eğitimi için kasabaya gönderildi. Ama İlkokuldan ikinci gün atıldı. çünkü İlk gün hasta olduğu için okula gidememişti. Teknoloji düşkünlüğü nedeniyle sanayide lastikçide çalışmaya başladı. 9 yıl çalıştıktan sonra bu işi bıraktı. Bu onun işi değildi ve yaptığı iş sevemediğini fark etti.En sevdiği canlılardan biri olan ve yıllardır özenle beslediği sevimli mi sevimli canının yarısı kuş7 isimli tesbih böceği bir yaz günü buğday tarlasında kaybolunca bir boşluğa düştü. Uzun bir kış uykusundan sonra içinde ki bir ses ona manyak bi bas ekoyla Canon 5 D veya Nikon D800 almasını söylüyordu. Bu durdurulamaz ve karşı konulamaz, çoşkulu fotoğraf çekme arzusu nedeniyle 36 vade (hemide yüzde 0, gözde 2, burunda 3 faiz ile) ile Canon 5 D mark III almaya çalıştı ama alamadı. (kredi kartının limiti zannettiği gibi ağrı dağı kadar yüksek değil diz seviyesindeydi.) Ayrıca makinanın ingilizce olması nedeniyle bıraktığı iş olan oto lastikçilikten kalma kullanılmış, değişik ebatta araba lastiklerini satarak Botsvana'da altı ay (üstü güneş) İngilizce eğitimi aldı. Zaman içinde aldığı eğitim yetersiz olduğunu düşündü ve Türkçe menülü Canon 550 D almaya karar verdi ve aldı. Bu modeli seçmişti çünkü makinenin şekli hoşuna gelmişti.
İlk çektiği fotoğrafların da beyaz ve siyah tonlar hakimdi çünkü makinasının lensi yoktu.
İlk lensinde okyanus mavisini tercih etti çünkü 5 TL'ye işportadan aldığı gözlüğü pek hoşuna gitmiyordu. İkinci lensi 18-55 mm aldıktan sevinçten ağladı. Fotoğraf çekimlerinde çoğunlukla (avcı ruhu nedeniyle) AV modunu kullanmayı tercih eder. Sonra bilinen bir sebepten dolayı canondan vazgeçti ve bir sarışına vuruldu. Bu cool ve ismi beş harfli sarışına platonik takıldı. bu platonik sevgi 7000 düvele bedel bir tutkuydu..
Dünya ve Türkiye genelinde sayısız fotoğraf yarışmasına katıldı.
Sadece kendisinin katılabildiği yedi yarışma düzenledi hepsinde en az bir boy farkla birinciydi ayrıca Şu ana kadar pek çok ünlü sergi salonunda, il ve ilçelerde konulu konusuz, konulu veya karma kişisel sergi açmadı.
Türkiye'de ve dünya da sayısız ünlü dergi ve gazete için fotoğraf çekmedi.
Yine Türkiye'de ve dünyada sayısız ünlü, sert ünsüz tarafından tercih edilmedi. Bunların arasında Lady Gaga, Rihanna, Eminem, Sandra, David Bakım, Messi, Boyabat Çeltikspordan Vehbi, Kasap Hurşit, mahallenin kedisi minnoş vb bir çok ünlü fotoğraf çekiminde onunla çalışmadı en yakın arkadaşım dediği kişiler bilem onunla çalışmadılar. Hatta ondan kaçtılar.(Üzücü ama gerçek). Portre çalışmalarında koşan insan temasının ağırlığı bu sebeptendir. Şu ana kadar London Primary School, Qxford, Boğaziçi, ODTÜ, Mimar Sinan vb üniversitelerde sanat, fotoğraf, çekim teknikleri vb. konularda konferans ve eğitim vermedi.
Eserlerinden yola çıkarak (hatta yola çıkmasak kaldırımda kalsak bile) Dadaizmin yoğun baskısında kalmasına rağmen sürrealizm akımına tam anlamıyla kaymamak için arkadaşımızın anlamsız ironik bir direnç sergilediği düşünülmektedir.

  • 254 Affection
  • 7,571 Photo Views
  • 12 Followers
  • 93 Following
  • Sinop, Turkey