Spring savings are in the air! Get up to 60% off Advanced Stats and more Upgrade now

Mustafa Kemal DOLASIR

İletişim için: 0542 585 69 49
http://twitter.com/mKemalDolasir
http://friendfeed.com/modafotograf
www.formspring.me/mustafakemal
http://mustafakemaldolasir.blogspot.com

www.mustafakemaldolasir.com

« Yönetmen ve Fotoğrafçı» İstanbuL »

Elvis Presley ve Stephen W. Hawking ile aynı günde doğdu. Üniversiteden sonra fotoğrafçılığa ve tasarımcılığa, 2005'te ise yönetmenliğe adımlarını attı. Bir çok reklam filmi, klip, dizi film ve belgesel yönetti, 300'den fazla müzik albümüne, fotoğraf ve tasarımlarıyla imzasını attı. 2006 da İ.U.F.Festivali'nden Altın Kedi Ödülü kazandı(Belgesel Dalında Festival Özel ödülü).
2008 yazında, Fotoğrafçılığa ağırlık vermeye başladıı. Bu dönemde hazırladıgı kurgu çalışmaları büyük ilgi gördü, gazete ve tvde çalışmaları yer aldı.
Fotoğrafçılık ve Yönetmenliğin yanısıra; Mart 2009'dan bu yana çeşitli gazetelerde ve dergilerde "görsel sanatlar" hakkında haftalık yazılar yazıyor ve bir Müzik-Magazin dergisine "Sanat Yönetmenliği" yapıyor.
Halen Fotoğrafçı ve Yönetmen olarak bir çok ajansa çalışmalar yapmaya devam ediyor..

Having graduated from university, he started taking steps into photography and design, and then into becoming a director of photography. He has directed a great many of advertising films, music videos, and several TV series and documentaries. He has made many contributions to a lot of albums with his photography and designs. In 2006, he was awarded the “Golden Cat Prize” (Festival Special Award-Documentary Category).

In summer 2008, he began focusing especially on photography. Most of his abstract works which were prepared during that period aroused interest and attracted a lot of attention, and appeared in several mews papers and TV channels.
Since March, 2009, he’s been writing weekly articles related to ‘visual arts’ for some magazines and newspapers.

And he’s still working as a photographer and a director in many advertising agencies

  • 14 Affection
  • 240 Photo Views
  • 40 Followers
  • 0 Following
  • istanbuL, Turkiye