Hıristiyanlığın kabulünden önce, İstanbul’da Penelope isimli bir bayan yaşamaktadır. Bu bayan Hristiyanlığı yaymak için çalışır. Ancak putperestler tarafından bu inancından vazgeçmesi için birçok işkenceye tabi tutulur. Yılanlarla dolu bir kuyuya atılır. Ölmez. Taşlanır, atlara bağlanıp sürüklenir ve yine ölmez. Tüm bu mucizeler sonucunda putperestler Hristiyanlığı kabul ederler. Penelope’de azize olur. İsmi ise Aya İrini; Hagia Eirene, yani “kutsal barış” olarak anılmaya başlanır.
Burası Bizans döneminden günümüze kalan atriumlu tek kilise. Yani ortada bir avlu, çevresi revaklarla çevrili. Ama bu yapı stili aslında pagan tapınaklarında kullanılan bir tarz. Aya İrini bu tarzı ile kendisinden önce burada bulunan pagan mabedinin özelliklerini günümüze kadar taşımış.
Takip eden dönemde, İmparator Justinianos çok tanrılı dini yasaklar. Bunun üzerine 532 yılında halk ayaklanır. "NikeAyaklanması" olarak isimlendirilen bu ayaklanmada hem Ayasofya hem de Aya İrini Kiliseleri yakılır. Ancak İmparator Justinios hem Ayasofya’yı hem de Aya İrini Kiliselerini yeniden yaptırır.
Günümüzde Osmanlı’nın üzerine bir bayrak asarak kapattığı apsis üzerinde İsa’yı simgeleyen haç ve haçın altında İsa’nın çarmıha gerildiği “Golgota Tepesi’ni” simgeleyen birkaç basamaklı kürsü çizimi dışında herhangi bir motif kalmamıştır.
Burası uzun yıllar silah deposu olarak, silahların bakım ve onarımlarının yapıldığı bir yer olarak kullanılır. Bu silahlar zamanla antika hale gelince 1846 yılında Damat Ahmet Fethi Paşa tarafından Türk Müzesinin ilk örneklerini oluşturan eserler burada sergilenmeye başlanır.
Türkiye'deki ilk müze çalışmaları Aya İrini'de başlamıştır. III. Ahmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli yerlerinden gönderilen eserler Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölüm olarak Aya İrini'de toplanmıştı. Bu müze 1875'te Çinili Köşk'e taşındı. 1908'de yeni bir askeri müzenin kurulması için Aya İrini'de çeşitli tarihsel malzeme depolandı. Daha açılan bu müze 1949’a kadar Askeri Müze olarak hizmet verdi.

Discover more inspiring photos like this one.

Download the FREE 500px app Open in app