Limited time only: Get pro member benefits for less than $5/month. Access Classes, Stats, Priority Directory listing and more!Upgrade now

Yunus Emre Ates

1990 yılında babam bana Samsun'da bir Rus pazarından ikinci el Zenit marka fotoğraf makinesi aldığında içimde alevlenen fotoğraf sevgisi, aynı dönemlerde - önce mi sonra mı hatırlamıyorum - bir de klasik gitar almamış olsaydı belki de hiç sönmeyecekti ve ben çok başarılı bir fotoğraf sanatçısı olamasam bile fotoğraf merakı hatırı sayılır bir geçmişe sahip bir fotoğraf meraklısı olacaktım bugün. 22 sene. Dile kolay.
Zenit alındığında, Ören'de üst katımızda yazlığı olan Türk asıllı İsveçli fotoğrafçı Lütfi Özkök'ün de farkında olmadan içimde daha da alevlendirdiği fotoğrafçı olma hevesi, müzik sevgisinin sert rüzgarları yüzünden uzun süreli olamadı. Pekiyi, bugün ben bir müzisyen miyim? Hayır, değilim. Az sahne tozu yutmadım değil. Gruplarda çaldım söyledim, besteler yaptım falan filan. Ama sonra iş hayatıydı vesaire derken müzisyenlik de güzel bir anı olarak geçmişte kaldı.
Derken, 2000'li yılların başlarında dijital fotoğraf makinelerinin yeni yeni geniş kitlelere yayılması ile beraber, hatta biraz daha geç zamanlarında, benim de bir dijital fotoğraf makinem olsun düşüncesiyle kompakt bir dijital makine edindim. Ve anladım ki, fotoğraf sevgisinin alevi geçmiş olsa da ufak bir kor hala yanıyormuş bir yerlerde. ot bok böcek çiçek çekeyim derken kor ateş yeniden alevlenmeye başladı. Fotoğraf paylaşım sitelerini keşfettim sonra. Fotoğraf çekip, üye olduğum siteye yüklemeler, çektiğim fotoğrafları insanlarla paylaşmak, iyi kötü yorumlar almak, bir sürü yeni fotoğraf görmek, hatta bir çoğunu kıskanmak ve taklit etmeye çalışmakla geçen yılların ardından 2008'de İstanbul'a taşınmamla kendime bir DSLR makine almam bir oldu. İzmir'de DSLR yok muydu? Elbette vardı. Ama öyle denk geldi işte. O kadar detayına bu kısacık biyografide girmek saçma olur, konu dağılır.
Sonuç olarak, içimdeki fotoğraf sevgisinin ikinci kez yeniden alevlenmesinden bugüne kadar orada burada çektiğim ve orada burada paylaştığım fotoğraflarımdan bazılarını burada toparladım, bir portfolyo oluşturmak düşüncesiyle.Saygılar.

  • 76 Affection
  • 16,083 Photo Views
  • 76 Followers
  • 77 Following
  • Istanbul, Turkey