Özcan Çeltikli

..

Özcan ÇELTİKLİ
1959 Lüleburgaz doğumlu. Ailesi Almanya’ da bulunduğundan ilkokul ve Lisenin bazı sınıflarını ve Üniversite hazırlık sınıfını okudu. Bazı nedenlerle okulunu yarım bıraktı. Lüleburgaz’ ın ilk “ Sokak Fotoğrafçısı “ olarak isim yapan Çeltikli 1972 yıllarında fotoğrafa gönül verdi. Sosyal yaşam, çevre , insan, arkadaş, okul faaliyetleri, bayramlar, spor vb konularda çekimler yaptı. Çeşitli yerel gazetelerde foto – muhabiri olarak çalıştı 2009 yılında emekli oldu. Ulusal basında ajanslara geçtiği pek çok fotoğraf ve haberi yayınlandı.

Kırklareli Valiliği’ nin “ Kırklareli’nde Sonbahar – Kış “ fotoğraf yarışmasında 2. lik, “ Kırklareli’ de Bahar “ adlı yarışmada 3. lük, “ Hayrabolu Fotoğraf Yarışması “nda 1. lik, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ nün Türkiye çapındaki fotoğraf yarışmasında 3. lük ödülleri ( 2009 ) vardır.

Lüleburgaz Fotoğraf Günleri, Lafod Ortak Katılımlı Fotoğraf Sergileri düzenleyip okulların fotoğraf kulüplerinin etkinliklerini destekleyen Çeltikli, Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Şenlikleri’ nin fotoğraf sergilerini de hazırlamakta.

Çeltikli halen LAFOD ‘ un ( Lüleburgaz Amatör Fotoğrafçılar Derneği ) başkanlığını sürdürmektedir.

Lüleburgaz’ da fotoğrafın bir sanat olarak kabul görmesi ve gelişmesinde çok önemli etkileri vardır. Bugün Lüleburgaz ‘ da hem dernek düzeyinde hem de kişisel anlamda fotoğraf sanatına gönül vermiş toplulukların ortaya çıkmasında Çeltikli’ nin çok önemli katkıları olmuştur. Çeşitli kişisel sergiler de açan Çeltikli önderliğinde düzenlenen “ Yüz Fotoğrafla Türkiye ‘ nin Yüz Haritası “ fotoğraf sergisi Ankara ‘ da sergilenmiştir.

Fotoğraf ve bisiklet tutkusuyla günümüzde Lüleburgaz ve çevresinde dolaşıp çekimlerini sürdürmekte ve bunu Lüleburgaz’ lılarla paylaşmaktadır.

  • 16,467 Affection
  • 260,128 Photo Views
  • 819 Followers
  • 1,078 Following
  • Lüleburgaz, Turkei